Wampi mają swój autonomiczny rząd


Another stateless democracy!

Serwis Solidarnościowy "Borduna"

Dla większości Peruwiańczyków, to była niedziela jak każda inna; ale w społeczności Indian Wampi z Soledad, był to dzień historyczny. 29 listopada 2015 roku naród Wampi ogłosił utworzenie pierwszego autonomicznego rządu rdzennych mieszkańców Peru.


Obszar, który znalazł się pod jego administracją wynosi 1,3 mln hektarów –  jest to więc terytorium porównywalne z wielkością do amerykańskiego stanu Connecticut lub byłego województwa olsztyńskiego. Nowo wybrany rząd skupia 100 wspólnot Wampi o łącznej populacji około 10613 osób. Społeczności te nadal żyją w tradycyjny sposób praktykując na własne potrzeby myślistwo, rybołówstwo, a także rolnictwo na małą skalę.

Deklarując autonomię rządową, Indianie nie poszukują niepodległości i suwerenności względem Peru. Głównym zadaniem tego aktu jest ochrona terytorium przodków Wampi, a także promowanie zrównoważonego stylu życia, dla którego priorytetami będą dobrobyt, bezpieczeństwo żywieniowe oraz zdrowe, harmonijne istnienie wespół ze światem przyrody. Nie jest to zadanie łatwe w dzisiejszym świecie, ale jednak konieczne. W związku z inwestycjami górniczych…

View original post 640 more words

Advertisements
About

Turning stories into reality.

Posted in News

Have your say:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: